Hledání bytu k pronájmu může být velice vyčerpávající a časově náročný úkol. Proto jsme pro vás sestavili článek s několika užitečnými radami, kde a jak efektivně hledat pronájem bytu či domu. Jak se říká, připravenému štěstí přeje a proto, když se budete řídit našimi tipy, můžete se už zanedlouho stěhovat do vašeho nového domova.
Obsah článku
Video verze článku:
1. Jakou nemovitost k pronájmu vlastně hledáte?
Jako první je vhodné specifikovat si, jaké parametry by váš budoucí byt měl splňovat. Toto je několik základních otázek, nad kterými byste se měli zamyslet:
- V jaké lokalitě chci bydlet?
- Jak velký byt/kolik pokojů potřebuji?
- Kolik jsem schopný/ochotný za pronájem platit?
- Hledám dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem?
- Preferuji přízemí nebo vyšší patro a je pro mě důležité mít výtah?
- Potřebuji v blízkosti MHD nebo možnost parkování?
- Mám teď nebo plánuji v blízké době pořizovat nějaké domácí mazlíčky?
- Hledám vybavený byt nebo mám či pořídím vlastní nábytek?
- Jsou nějaká další specifika, která by mělo moje bydlení splňovat? (zahrada, sprchový kout/vana, sklep,..)
Jakmile si na všechny tyto otázky odpovíte, seřaďte si je podle důležitosti. Při prohlížení jednotlivých nabídek potom budete vědět, které z těchto podmínek musí byt na 100% splňovat, a ze kterých jste ochotni slevit nebo od nich úplně upustit, protože pro vás nejsou prioritně tak vysoko.
2. Kde a jak byt k pronájmu hledat?
Dva největší realitní portály u nás jsou Sreality.cz a reality.idnes.cz. Nejdříve do vyhledávače zadáte lokalitu a typ nemovitosti, jakou hledáte. Vyskočí vám nabídka bytů, kterou potom můžete dál filtrovat pomocí zadávání jednotlivých parametrů, které už víte, díky vytvoření seznamu podmínek na začátku.
Další realitní servery na hledání pronájmu
Můžete využít i další realitní servery jako jsou například
- Reality.cz
- Esoreality.cz
- Bazos.cz
- Ulovdomov.cz
- Bezrealitky.cz
3. Jak si nastavit hlídacího psa?
Většina portálů umožňuje nastavení tzv. hlídacího psa, který sleduje nové nabídky k pronájmu bytů, které vyhovují vašim parametrům a pošle vám e-mailem upozornění pokaždé, když se objeví nová nabídka. Tak vám nic neunikne, můžete na nabídky reagovat jako jedni z prvních zájemců a mít tak větší šanci na získání bytu. U zmiňovaných dvou největších portálů je postup velmi jednoduchý a podobný:
- Nejdříve vyhledáte nemovitost na základě vašich podmínek.
- Nahoře ve vyhledávání kliknete na tlačítlo “Uložit”.
- U Reality.idnes není pro hlídacího psa nutné zakládat účet, stačí vyplnit e-mailovou adresu. Do e-mailové schránky vám přijde aktivační odkaz, na který je potřeba kliknout, bez něj hlídací pes fungovat nebude. Po aktivaci máte hotovo.
U Sreality.cz je potřeba mít vytvořený účet a zaškrtnout políčko “Chci dostávat e-maily s aktualizacemi”. - Jakmile pronájem bytu seženete, je možné hlídacího psa kdykoli zrušit.
4. Sociální sítě
Nájem můžete najít i na sociálních sítích a to konkrétně na facebooku v sekci marketplace, stačí zadat byt k pronájmu Praha nebo město, kde hledáte. Hledejte také ve skupinách, jako jsou PRONÁJEM/PODNÁJEM pokojů a bytů v Praze BEZ REALITKY a nebo hledejte v lokálních skupinách. Každé město má svou místní skupinu na nájmy např: Byty k pronájmu Liberec, Byty k Pronájmu Děčín, Byty k pronájmu Ostrava atd…
Mějte odvahu a napište, že hledáte nájem, i na váš soukromý profil. Někdo z přátel možná hledá nájemníka a snadno se domluvíte.
5. Pozor na podvody
Se sociálními sítěmi a online vyhledáváním se zvyšuje riziko podovdu. Přečtě si tento článek, nejčastější podvody s nájmy, ať nepřijdete o peníze. Většinou se tyto nájmy tváří jako byty k pronájmu bez realitky a cena je atraktivní.
6. Jak správně reagovat na nabídky pronájmů?
Pokud najdete pronájem, který se vám líbí a je u něj k dispozici telefonní kontakt na makléře, na nic nečekejte a makléři hned zavolejte. Na čase nezáleží, spousta makléřů pracuje i během odpoledních/večerních hodin a o víkendech. Pokud vám telefon nezvedne hned, zkuste to za hodinu znovu nebo napište SMS zprávu, kde uvedete, o kterou nemovitost na pronájem máte zájem a požádejte o zavolání. Mějte nachystaný kalendář, abyste se s makléřem (nebo mejitelem nemovitosti) mohli hned domluvit na prohlídce bytu.
7. Hladký průběh prohlídky bytu
Na prohlídku bytu k pronájmu běžte vždy slušně upravení a včas. Ať už se potkáváte s realitním makléřem nebo přímo s majitelem bytu, chcete zanechat dobrý první dojem a zvýšit tak své šance na získání bytu.
Před prohlídkou si vždy detailně pročtěte inzerát a prohlédněte fotky. Na jejich základě si nachystejte otázky, které vás ohledně bytu, domu či lokality zajímají.
Při schůzce si ověřte výši nájmu, ceny za energie, kauci a případnou provizi realitnímu makléři. Pokud je v bytě nějaké vybavení, nezapomeňte se doptat na detaily toho, co vše v bytě bude zůstávat a co bude majitel před nastěhováním odstraňovat. Při prohlídce věnujte pozornost nejen bytu samotnému, ale i tomu, jak vypadají společné prostory domu. Vypovídá to o tom, jací jsou vaši budoucí sousedi.
8. Buďte připravení mít navrch před ostatními zájemci
Pokud chcete mít náskok před ostatními zájemci o byt, udělejte před prohlídkou bytu toto: Jděte na stránky nejsemdluznik.cz a udělejte si na ní report, který prokazuje, že nejste v exekuci. Tento vytištěný dokument potom vezměte s sebou na prohlídku a předejte ho makléři nebo majiteli, který se s vámi potkává. Ukážete tím, že jste zodpovědní, transparentní a dáte majiteli bytu o důvod více si vybrat právě vás.
9. Nachystejte si kauci
Vratná kauce nebo také jistota, je tzv. záloha, kterou platíte při podpisu smlouvy. Většinou se rovná jednomu měsíčnímu nájmu, někdy i dvěma, to záleží čistě na majiteli nemovitosti. Ze zákona by ale kauce neměla přesáhnout výši tří měsíčních nájmů. Při ukončení nájmu dostanete tuto kauci zpět, když byt předáte v pořádku zpět majiteli.
K podpisu smlouvy je teda potřeba mít nachystáno, většinou v hotovosti, jeden nájem, kauci a provizi realitní kanceláři, která je také většinou jeden měsíční nájem, pokud jste se nedomluvili s makléřem jinak. Pokud o některý byt hodně stojíte, můžete s sebou tyto peníze vzít už na prohlídku bytu.
Pro další informace, na jakých portálech a jak pronájmy hledat, se můžete podívat také na toto video:
10. Nechoďte do realitky nebo za makléřem
Pokud přijdete do realitní kanceláře nebo kontaktujete známého, který pracuje jako makléř, je malá šance, že vám nájem najde. Pokud makléř nemá nemovitost, kterou hledáte, ve svém portfoliu, tak musí hledat u konkurence. Spolupráce s ostatními makléři u pronájmu je téměř nereálná. Většina makléřů si bere provizi od nájemce. Pokud by si vámi vybraný makléř za vyhledávání bral provizi také, tak byste provizi zaplatili dvakrát nebo by o ni přišel makléř, který byt inzeruje. Makléři, který do inzerce investoval, se to pak nevyplácí, a proto je spolupráce u nájmů spíše výjimkou.